Colorado Springs Military Newspaper Group

Air Force Academy Spirit

Top graduates honored for accomplishments

By Academy Spirit Staff

 

The Class of 2010’s top graduates were honored for their achievements at the Individual Awards Ceremony Monday in Clune Arena.

Cadet 1st Class Bradford Waldie is this year’s overall top graduate, earning a 3.348 physical performance average, a 3.404 military performance average, and a 3.97 cumulative grade point average.

Cadet 1st Class Austin McKinney earned best academic performance with a cumulative GPA of 3.98 and a major GPA of 4.0. Cadet McKinney majored in Management, with a minor in Spanish.

 Cadet 1st Class Timothy Mergen is this year’s top military performer earning a military performance average of 3.446, and Cadet 1st Class Brittany Morreale earned the scholar athlete of the year award with a physical performance average of 3.106.

Qualifications for the top awards are scored on a four-point system similar to grade point averages.

Other individual awards this year went to these Cadets 1st Class:

Outstanding Cadet in Aeronautical Engineering

Nicholas Carter

Outstanding Cadet in Airmanship

Brandon Burfeind

Outstanding Cadet in Astronautical Engineering           

Thomas Sukut

Outstanding Cadet in Basic Sciences

Daniel Fulcoly

Outstanding Cadet in Behavioral Sciences and Leadership   

Alicia Bouges

Outstanding Cadet in Biology

Jonathan Wieninger

Outstanding Cadet in Chemistry

Matthew Haugseth

Outstanding Cadet in Civil Engineering

Rachel Crawford

Outstanding Cadet in Communications

Matthew Ross

Outstanding Cadet in Computer Engineering

Robert Rivera

Outstanding Cadet in Computer Science

Gregory Masters, Jr.

Outstanding Cadet in Eastern Language Minor 

Bradford Waldie

Outstanding Cadet in Economics

Michael Albert

Outstanding Cadet in Engineering

Jonathan Tellefsen

Outstanding Cadet in Electrical Engineering

Shane Fink

Outstanding Cadet in English

Katherine Heflin

Outstanding Cadet in Environmental Engineering        

Corey Lohmiller

Outstanding Cadet in Foreign Area Studies

Bradford Waldie

Outstanding Cadet in Geosciences

Kyle Schemenaur

Outstanding Cadet in History        

Franklin Nesselhuf

Outstanding Cadet in Humanities

Bradford Waldie

Outstanding Cadet in Intercollegiate Speech Comp

Brandon Paquette

Outstanding Cadet in Legal Studies

Benjamin Joelson

Outstanding Cadet in Management

Austin McKinney

Outstanding Cadet in Mathematics

Millie Mays

Outstanding Cadet in Mechanical Engineering 

Erinn Scott

Outstanding Cadet in Meteorology

Cameron Rochelle

Outstanding Cadet in Military History

Franklin Nesselhuf

Outstanding Cadet in Military Strategic Studies

William Kirk, III

Outstanding Cadet in National Security Studies

Timothy Mergen

Outstanding Cadet in Operations Research

Matthew Bradwick

Outstanding Cadet in Parachuting

Joseph Valdez, Jr.

Outstanding Cadet in Philosophy

Jarrod Huffman

Outstanding Cadet in Physics

Daniel O’Keefe

Outstanding Cadet in Political Science

Austin Krohn

Outstanding Cadet in Powered Flight

Sean Foote

Outstanding Cadet in Soaring

Peter Sohm

Outstanding Cadet in Social Sciences

Rexford Pearce

Outstanding Cadet in Space Operations

William Percoski

Outstanding Cadet in Systems Engineering

Anthony Mitchell

Outstanding Cadet in Systems Engineering Management

Ivando Arroyo

Outstanding Cadet in Western Language Minor

Austin McKinney

Outstanding Cadet in Character

Gregory Cappuzzo

Outstanding Cadet Citizenship

Shawn Killpack

Outstanding Cadet Summer Wing Commander

Kevin Van Hook II

Outstanding Cadet Fall Wing Commander

Nathan Dial

Outstanding Cadet Spring Wing Commander

Andrew VanTimmermen

Outstanding Cadet Group Commander

Madison Burgess

Outstanding Cadet Honor Committee Chairperson

Tyler Keener

Outstanding Cadet Squadron Commander

Emma Przybyslawski

Outstanding Cadet Flight Commander

John Avvett II

Outstanding Cadet Element Leader

Robert Lystrup

Outstanding Cadet Who Best Exemplifies the Highest Ideals of Loyalty, Integrity and Courage

John Oliphint IV

Outstanding Cadet, United States Air Force Academy Preparatory School Graduate

Anthony Mitchell

Outstanding Former Regular Enlisted Cadet Graduating with Highest Class Honors

Jonathan Weininger

Outstanding Cadet in Physical Education

David Miller

Most Popular

To Top